Emma konstmuseum.

Utanför finns verkligheten.

************

Ofta är det så, när det gäller korsord och quiz t.ex., att svaret kommer med fördröjning. I Duellen i Hbl frågades vilken musikal som baserar sig på G.B. Shaws Pygmalion. Han vet ju, men kom inte på namnet. West Side Story dök upp med jämna mellanrum, men han visste ju att det inte var rätt svar. My Fair Lady (det rätta svaret) är alltför lika.

Nu blir han att fundera på ”kan lias” med fem bokstäver i ett korsord. Allt annat är löst. Han ger upp, åker till stugan, fäller en tall och äter lunch. När han sedan tar fram korsordet kommer svaret bums: ÄNGEN förstås!

Med nya bilen till stugan. Mestadels med elkraft. På avsnitt där man inte kör så snabbt klarar den sig utan bensin.

Han sågar ned en mindre björk, klabbar och radar den under tak.

Det fina med hösten är att han kan börja elda i kaminen igen. Värmen är så skön trots att den är något miljöovänlig. Men när han själv har producerat veden har han inte så dåligt samvete.

Stort verk för kören. Full fräs på övningarna.

*****************

Muskelmassa har gått förlorad under sommaren. Störst var den i april efter skidsäsongen. Han får börja frekventera gymmet igen..

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: