Han hade planerat att han springer en kort länk innan han går i bastu, alldeles som för en vecka sedan, men nu några timmar senare inser han att han har varit i bastu men inte på länk. Det är så mycket man borde skämmas för. Inte blev det heller något av förbättringarna på målningen som redan var dömd att misslyckas, den får gå i pappersinsamlingen.

Han kommer en halv timme försenad till båtklubbens talko där deltagarna är i full gång. Han vet inte riktigt vad han skall göra men han har arbetshandskarna på sig medan han går omkring och ser andra jobba. Pliktskyldigt skriver han sitt namn på deltagarlistan och förser sig med korv, dricka, kaffe och bulle. Sedan går han till båten för att småpyssla.

Här tar han det lugnt

Men redan dagen därpå är han på väg igen:

Denna gång till Oslo i ett nästan tomt flyg. Därifrån med tåg till Skoppum. Han retar sig på att den norska statliga järnvägen VY:s app har slutat fungera med utländska telefonnummer. Men han kommer fram.

Där han genast packas in i en bil i sällskap med dotterns familj och en dopskrud som han får till uppgift att hålla reda på.

Det skall nämligen bli dop i Borre kyrka. Han som själv inte bryr sig om kyrkliga ritualer får gång efter annan finna sig i att ta del.

Det är denna gång två barn som döps varav det ena är hans barnbarn. Dopen som ingår i högmässan förrättas mellan de övriga rituella handlingarna. Barnbarnet visar missnöje under dopakten, han gillar inte att bli vattenbestänkt. Dopfunten kommer ned från skyarna buren av en ängel. När dopen är över stiger den till väders igen.

Himlafärden
Tre generationer

Efteråt blir det förplägnad hemma hos dottern. Läckra bakverk och annat gott. Han har inte ätit sedan han tog ett lätt morgonmål på Helsingfors-Vanda flygfält före klockan sju på morgonen så nu smakar det!

Storebror Olli och morfar

Morfar får ännu leka med barnbarnen ett dygn innan det är tid att resa hem igen. Det är ett nöje att se dem sysselsätta sig själva, ständigt något på gång.

Mc-knutte i snickarbyxor
Olli och morfar målar.

Under resan läser han Jon Fosses Prosa, del 1. När han skall förklara vad han läst har han glömt namnet på boken. Han försöker memorera namnet till nästa tillfälle men säger då Poesi, del 1. Dottern rättar honom genast,

Hemresan går smärtfritt förutom att han kommer onödigt tidigt till lufthamnen och då flyget dessutom är en halv timme försenat blir väntan lång. Efter att ha läst boken färdigt blir han tvungen att köpa nyaste numret av Yachting Monthly för att få tiden att gå.

Lämna en kommentar