Gallträsk

Han förhåller sig suspekt till folk med Bestämda Åsikter. Det kommer snart någon som är av Motsatt Åsikt. Och sedan blir det krig.

Det finns ingen absolut sanning. Allting är relativt. Å ena sidan är det si, å andra sidan så. Eller mitt emellan.

Själv är han bra på one-liners. Men långa meningar blir svåra. Han beundrar folk som kan komma med långa utläggningar, ibland t.o.m. på främmande språk.

Han vill inte följa med nyheter om krig och död, gömmer huvudet i buskarna och läser, lyssnar och ser hellre på natur- och kulturprogram.

Vad är det som gör att män med makt har ett behov av att underkuva och ibland också utrota folk med annan livsåskådning? Denna eviga hämndspiral kan ju per definition inte leda någonvart. Annat än till misär och armod.

Natten:

Natten inleds med podden ”Nothing much happens” till vilken han brukar somna. Om han, vilket ofta sker, vaknar mitt i natten lyssnar han till ”Get Sleepy” och somnar om. Om han inte gör det lyssnar han till ”Somna med Henrik” och om han vaknar alltför tidigt blir det ”A History of Rock Music in 500 Songs”, en mycket intressant behandling av den musik han växte upp med sammanställd av Andrew Hickey. Filosofipoddar kan också vara sövande. Alla poddar finns på Spotify. Ibland låter han ”Pink Noise” skvala hela natten, ett ljud som liknar det som åstadkoms om man ställer in radion mellan kanalerna, en metod som han också prövat på, rekommenderad av sångarvännen och läkaren Kimmo.

Målning
FN-konsert med barn från Granhultskolan. Alva gul längst till vänster.

Kultureftermiddag: matiné på musikhuset och därpå Amos Rex.

Musikhuset:

I synnerhet Kevin Puts’ musik njuter han omåttligt av. En ny bekantskap som bör läggas på minnet!

Amos Rex:

Också Larissa Sensour är en ny bekantskap. Verken består av filmer som ställer sig kritiska mot krig och förstörelse. En meditativ stämning i ett kontemplativt bild- och ljudlandskap. En positiv överraskning!

Kontentan är att i konsten finns alternativ. Genom konsten kan problem behandlas på fredlig väg. Konsten erbjuder utvägar.

Själv förbereder han sig.

Lämna en kommentar