Om tid finns löper tankarna lätt in på diverse villovägar. Tanke leder till handling och handling till eftertanke. Handlingen är sällan rationell, därför blir eftertanken problematisk. Det gäller att övertyga sig själv om att en irrationell handling i själva verket är förnuftig.
Ta nu det här med båtar. Efter att ha varit båtägare sedan 1980-talet säljer Själv båten efter en längre rationell tankeverksamhet. Men ett halvår senare är han där igen och bläddrar bland båtar till salu på nätet. Campusen är besiktad på ställe i Jakobstad. Flera alternativ finns på listan.
Artiklar om segling i mogen ålder läses flitigt. Han hör sig för om lediga bryggplatser i båtklubbens hamn. När det gäller utvärdering och test av aktuella båttyper fäster han sig vid positiva omdömen och ignorerar de negativa. Han är nu biten av båtflugan igen.

Eftersom färden till Jakobstad gjordes per tåg har han nu kilometrar i reserv på sin leasingbil. Han kör till Hangö för att se på en båt som han har bongat på Venepörssi. Eller var det Nettivene? Det är en koster kallad LK 24, vilket skulle indikera att det är en Laurinkoster, men också säljaren tvivlar på att så är fallet. Den är i varje fall byggd i Finland.
Blicken faller genast på trälisten under kölen. Varför har en glasfiberbåt med järnköl en trälist under den?

Bilderna på nätet ljuger nog, där ser allt så bra ut. Interiören är nog snygg, men allt är betydligt mindre än det verkar på bilderna.

Ståhöjd finns ingenstans om man inte är under 1,50 m lång. Han som lät bygga båten gillade intarsia, flera vittnen härom finns att skåda.

Däck och rigg ser ok ut, flyktigt sett.

Det framkommer att båten inte har varit i sjön på fyra år, vilket gör att skicket på den 38 år gamla Yanmar-dieseln kan ifrågasättas.

Ägaren är nog beredd att pruta, men att få skorven i segelskick skulle nog kräva betydligt högre kostnader än försäljningspriset.

Att bese båtar som är till salu kunde bli en ny sysselsättningen. Det är intressant och kostar inget. Köp är alltid förknippat med samvetsförebråelser och ruelse.
Han fortsätter att söka på Nettivene.

Det blir övernattning i stugan med bastu och dopp i tjärnen. På natten är det redan så kallt att vattnet fryser i ledningen..
