Det blåser upp till storm från öster. Jullen flyttas till läsidan av holmen.



Seglaren söker skydd i höghuslägenheten.
*
Följetongen med muren till potten fortsätter. Han har föreställt sig hur han skall bygga en gjutform.


Ytterligare stöd med granstammar och stenar tillförs.



Pensionären har inte försett sig med tillräckligt material så gjutningen blir på hälft. Men det ser ut att fungera, fortsättning följer..

På morgonnatten, på gränsen mellan sömn och vakenhet, händer det att han inte vet var han är. Ständiga förflyttningar mellan olika landsställen och båtar gör honom villrådig. I morse hade han glömt var han hade förtöjt båten. Platsen som dök upp verkade obekant. Han mindes inte heller hur han kommit dit.
När han vaknar upp ordentligt inser han att båten nog är där den lämnades på sommarstället i Sibbo.
*
Sambon Eva fyller år och firas på Villa Aikala.









En fin fest i vackert väder. Dottern Ninni har bokat läkaresällskapets residens och ordnat med förberedelser och efterstädning. Själv hjälper till där det behövs.
Följande dag cyklar han till Mellstens strand.


Han unnar sig en glass och en espresso. Innan han cyklar vidare.
Och för vem kan detta vara av intresse? Ett evigt cirklande kring samma tema gör att han inte kommer ur gropen. Är det omöjligt att höja sig? Är det åldern som hindrar utvecklingen? Nu går han till en fysioterapeut för att beklaga sig om ledernas styvhet. Seriöst, man blir inte mjukare med åren!
